Studenckie Koło Naukowe Filologów Klasycznych i Mediteranistów

Uniwersytet Gdański

Studenckie Koło Naukowe Filologów Klasycznych i Mediteranistów UG jest organizacją studencką funkcjonującą przy Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego. Skupia w swoich strukturach piętnastu członków działających w dwóch sekcjach: latynistycznej i hellenistycznej. Celem koło jest zgłębianie i rozpowszechnianie przez studentów gdańskiej klasyki języków Basenu Morza Śródziemnego (łaciny, greki, włoskiego, nowogreckiego i tureckiego), kultury oraz literatury antycznej i nowożytnej (neolatynistyki). Członkowie organizują imprezy naukowo-kulturalne (konferencje, dni kultury, wykłady tematyczne), odbywają regularne wyjazdy naukowe w kraju (Pelplin) i zagranicą (Grecja, Włochy) oraz organizują życie studenckie fascynatom antyku (otrzęsiny, spotkania bożonarodzeniowe, połowinki). Koło współpracuje z instytucjami naukowymi i pozarządowymi (np. Polskie Towarzystwo Filologiczne, Ambasada Turcji w Polsce, Towarzystwo Polsko-Tureckie, Parlament Studentów UG).

Słowa kluczowe: antyk, cywilizacja śródziemnomorska, filologia klasyczna, Grecja, hellenistyka, latynistyka, Trójmiasto, Turcja, Uniwersytet Gdański, Włochy