Genderowe Koło Literaturoznawcze

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Genderowe Koło Literaturoznawcze powstało w 2004 roku przy Pracowni Krytyki Feministycznej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To koło naukowe, które zajmuje się tematyką feministyczną, genderową i queerową. Działa prężnie zarówno w ramach akademii (wykłady, dyskusje, spotkania, konferencje), jak i poza uniwersytetem (wydarzenia kulturalno-społeczne). Współpracuje z czasopismami, stowarzyszeniami oraz grupami kulturalnymi Poznania i nie tylko. Organizuje cykliczną konferencję pt. "Pisanie w toku. Gender – metodologie, gender – interpretacje" oraz wycieczki po Poznaniu śladami wielkopolskich pisarek. Otwarte na rozmaite inicjatywy, głównie (choć nie tylko) literackie.

Słowa kluczowe: feminizm, gender, gender studies, Genderowe Koło Literaturoznawcze, historia literatury, koło naukowe, krytyka feministyczna, literatura, queer, queer theory, sztuka