Koło Naukowe Studiów Genderowych

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Koło Naukowe Studiów Genderowych powstało w październiku 2010 r. Swoją działalnością udowadnia, jak ważna w badaniach rzeczywistości polityczno-społecznej jest perspektywa gender. Przekonuje, że określone role kobiet i mężczyzn, a także definiowanie i recepcja kobiecości i męskości, to nie tylko naturalny porządek rzeczy, ale także efekt społecznych i kulturowych uwarunkowań. W myśl tego założenia, Koło prowadziło badania treści marketingowych przekazów wizualnych i audiowizualnych, ich odbioru wśród młodzieży licealnej. Ponadto monitorowało przekazy medialne dotyczące polityki gender mainstreamingu na poziomie lokalnym, ale co najważniejsze: we współpracy z Biblioteką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa stworzyło dział gender studies, liczący już ponad 100 pozycji oraz przyczyniło się do organizacji dwóch, w tym jednej ogólnopolskiej, konferencji poświęconej tematyce gender lub zbliżonej. Słowem nasz cel to płeć jako oczywista zmienna, uwzględniana w badaniach rzeczywistości.

Słowa kluczowe: gender, gender studies, nauki polityczne, płeć społeczno-kulturowa, studia genderowe