Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Rolnictwa Ekologicznego SIEWCA

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Ideą MSKN Rolnictwa Ekologicznego jest propagowanie rolnictwa ekologicznego, czyli systemu gospodarowania o zrównoważonej, w obrębie gospodarstwa, produkcji roślinnej i zwierzęcej. Mówimy „NIE” stosowaniu: „sztucznych” nawozów mineralnych, syntetycznych środków ochrony roślin, regulatorów wzrostu, dodatków paszowych i organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Rolnictwo ekologiczne jest współczesnym systemem produkcji, którego korzenie sięgają do rolnictwa tradycyjnego, dlatego nie można zapominać o tradycji rolniczej. Naszą wiedzę poszerzamy podczas spotkań koła, na których członkowie wygłaszają referaty związane z rolnictwem ekologicznym (żywność ekologiczna, kosmetyki ekologiczne, zioła i przyprawy pochodzące z upraw ekologicznych, zastosowania nawozów zawierających mikroelementy-mączka bazaltowa). Na nasze spotkania zapraszamy również fachowców w dziedzinie rolnictwa ekologicznego jak i rolników, którzy opowiadają nam o swoich gospodarstwach i metodach produkcji. Jednak najbardziej lubimy poznawać i odkrywać piękno rolnictwa ekologicznego podczas wspólnych wyjazdów i obcowaniu z naturą. Wyjeżdżamy na targi promujące rolnictwo ekologiczne i żywność ekologiczną, uczestniczymy w seminariach i konferencjach, zwiedzamy gospodarstwa ekologiczne i organizujemy obozy naukowe. Organizujemy w naszej Uczelni Konferencje Naukowe dotyczące rolnictwa ekologicznego, Dni Aktywności Studenckiej oraz Szalone Studenckie Noce Naukowe ( 2011 i 2012).

Słowa kluczowe: rolnictwo ekologiczne