Koło Naukowe Rynku Kapitałowego

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Koło powstało w 1999 roku i od tego czasu wypracowało markę znaną wśród wielu instytucji naukowych i finansowych. Członkowie koła są aktywnymi uczestnikami rynku. Nabytą wiedzę teoretyczną wykorzystują w praktyce nierzadko osiągając spektakularne sukcesy. Reprezentanci KNRK „INDEX” zwyciężyli m.in. w międzynarodowym konkursie Euromanager uprzednio wygrywając etapy lokalne. W sukces przekuta została praca członków koła w konkursie Global Management Challenge, którzy zwyciężyli w rywalizacji finałowej w Lizbonie w 2005 roku. W tym roku czterech członków Koła zajęło 4 miejsce w ogólnopolskim konkursie Global Investment Research Challenge. Dwoje członków zostało uhonorowanych tytułem „Lidera rynku kapitałowego” przez Fundację im. Lesława Pagi. W ramach koła prowadzone są wspólne przygotowania do egzaminów na maklera oraz tytuł międzynarodowego doradcy inwestycyjnego (CFA). Już teraz część członków koła posiada licencję maklera giełdowego Niewątpliwym pasmem sukcesów jest współorganizowany przez koło cykl wykładów pod hasłem „Spotkania na parkiecie”. Każdego miesiąca gościmy w reprezentacyjnej auli uczelni znakomite postaci blisko związane z rynkiem finansowym. Dzięki prowadzonym spotkaniom jedynie w poprzednim roku wykłady wygłosili m.in.: Andrzej Halesiak, Maciej Reluga, Mateusz Szczurek, dr Jakub Borowski, dr Ruprecht von Heusinger,a obok tych nazwisk wymienić można także nazwiska Ludwik Sobolewski, Elżbieta Pustoła, Mark Cliffe, Wojciech Białek, Wojciech Rozłucki. W poprzednim roku Koło zorganizowało i poprowadziło m.in. „Maraton przez Gospodarkę Światową”, w czasie którego swoje prezentacje wygłosili: Ryszard Petru, Marcin Kiepas, Kamil Jaros, prof. Dr hab. Jerzy Hausner. Jest to już cykliczny projekt organizowany przez Koło od 3 lat, który będzie kontynuowany także w tym roku. Oprócz tego prowadzone są cykle szkoleń tematycznych, spośród których wymienić można „Szkolenie z Analizy Technicznej” pod opieką Akademii Alior Banku, Akademia Analizy Fundamentalne prowadzona z PriceWaterhouseCoopers, kurs przygotowawczy do egzaminu na maklera, szkolenie „Kontrakty Terminowe w Praktyce” czy szkolenie PriceWaterhouseCooper’s z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Członkowie Koła chętnie biorą tez udział Konferencjach Konferencjach tematyce finansowej, takich jak Konferencja WallStreet w Zakopanem oraz Profesjonalny Inwestor w Kołobrzegu oraz międzynarodowa Konferencja „International Dimensions In Economics” organizowana przez Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny i Koło SKN Opatem. Koło współpracuje z takimi instytucjami jak: Alior Bank Biuro Inwestycyjne, Dom Inwestycyjny BRE Banku, Bankier.pl, Wydawnictwo C.H.Beck, Gazeta Giełdy Parkiet, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, PriceWaterhouseCoopers, Fundacja Rynku Kapitałowego FERK, Wydawnictwo PWN.

Słowa kluczowe: rynek kapitałowy