Międzywydziałowe Koło Prawa Lotniczego

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Idea powołania do życia podmiotu zrzeszającego pasjonatów prawa lotniczego została przedstawiona przez dr Annę Konert w czerwcu 2011 r. Wyraz avion był początkowo nazwą własną maszyny latającej skonstruowanej przez francuskiego odkrywcę Clémenta Adera, który utworzył ją około 1875 od łacińskiego wyrazu avis, czyli „ptak”. Nazwa ta stała się popularnym określeniem samolotu dopiero po I wojnie światowej, wcześniej używano częściej słowa aéroplane. Zainteresowanie ze strony studentów i wsparcie ze strony przedstawicieli doktryny i branży lotniczej z jakim spotkaliśmy się już na początku naszej działalności pozwala nam sądzić iż nasze przedsięwzięcie wkracza na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Pragniemy wyrazić nadzieję, że pod opieką dr Anny Konert, dzięki silnej motywacji zespołu, wspólnej pasji jaką jest awiacja oraz wciąż pogłębianej wiedzy z zakresu prawa lotniczego nasza inicjatywa zapisze się w historii rozwoju tej gałęzi prawa w Polsce.

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo, bezzałogowce, bezzałogowe obiekty latające, bezzałogowe statki powietrzne, lotnictwo, pokazy lotnicze, prawa pasażeów, prawo kosmiczne, prawo lotnicze, prawo międzynarodowe, terroryzm, transport lotniczy