Hexa 2 – projekt PUT RocketLab

Rakieta studentów lotnictwa i kosmonautyki z Politechniki Poznańskiej zdobywa
nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach i targach branżowych.

 

Waży 56 kg i może osiągnąć maksymalną prędkość 1900 km/godz. To o 700 km/godz. więcej, niż wynosi prędkość dźwięku. Może przenieść ładunek badawczy o wymiarach 100x100x300 mm i wadze 4 kg. Jej średnica wynosi 160 mm, długość − 4,2 m. Osiąga maksymalny pułap 10 km. Gdy rozmawiamy o Hexie 2 z Konradem Kłodzińskim, członkiem PUT RocketLab z Politechniki Poznańskiej, rakieta właśnie gości na europejskich targach SpaceTechExpo w Bremie – największych w Europie targach technologii kosmicznych.

Wiedza rakietowa jest bardzo hermetyczna, wymaga szczegółowych studiów, analizowania badań naukowych – opowiada Konrad Kłodziński. Przez kilka lat, które upłynęły od początku prac koła, studenci zdobyli jednak tę wiedzę. I przetestowali ją w praktyce, ponieważ Hexa 2 to już trzeci ich projekt. Pierwsze były na paliwo stałe, Hexa 2 jest już hybrydą, która łączy paliwo ciekłe ze stałym, co zdaniem Kłodzińskiego jest większym wyzwaniem technicznym. Studenci wybrali takie rozwiązanie, aby móc nauczyć się jak najwięcej.

Hexa 2 powstała na konkurs Spaceport America Cup. W tym roku w wirtualnej edycji zdobyła podwójne pierwsze miejsce (w kategorii 30k SRADHybrid/Liquid i dodatkowo tytuł Technical Excellence). Ale, jak mówi Konrad Kłodziński, udział w konkursach to przede wszystkim chęć potwierdzenia tego, że to, co robią studenci, jest dobrej jakości. – Po targach i po miesiącach prac wiemy, że tak jest – mówi.

Dziś Hexa 2 jest ukończona, a studenci z Poznania pracują nad kolejnymi dwiema rakietami. Kolejny projekt bazuje na rdzeniu Hexy 2, ale nie będzie tylko jej kopią czy ulepszoną wersją.

Konrad Kłodziński: Naszym produktem eksportowym są jednak studenci. Część po ukończeniu studiów pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej, CERN-ie czy polskim space industry.

***

PUT RocketLab jest kołem naukowym zajmującym się tworzeniem technologii rakietowych. Zrzesza około 40 studentów różnych kierunków Politechniki Poznańskiej realizujących zadania pod opieką naukowców z Instytutu Energetyki Cieplnej. Ich najważniejsze osiągnięcia to budowa i seria testów największego w Polsce studenckiego silnika rakietowego Broomstick 2, opracowanie autorskiej mieszanki paliwowej do rakietowych silników hybrydowych, budowa stanowiska pomiarowego do statycznych testów silników rakietowych, opracowanie autorskiego systemu awioniki z telemetrycznym przesyłem danych oraz publikacje i wystąpienia na konferencjach naukowych.

[DR 2021]

Top