StRuNa 2024 – instrukcja wygrywania

Do 25 października 2024 r., do godziny 23:59:59 można przesyłać zgłoszenia do 14. edycji konkursu StRuNa. Nagrodzone w nim zostaną koła naukowe i inne organizacje studenckie, które zrealizowały ciekawe projekty naukowe między 1 października 2023 roku a 30 września 2024 roku. W tym czasie mógł być przeprowadzony cały projekt lub jego zasadnicza część.

ZASIĘG KONKURSU I KATEGORIE
Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i jest podzielony na 10 kategorii. Każdego roku bierze w nim udział około 200 kół naukowych (niektóre w kilku kategoriach), a z różnego typu nagrodami i wyróżnieniami wraca na uczelnię co najmniej 28 z nich.
W kategoriach projektowych nagradzane są konkretne, pojedyncze przedsięwzięcia. Jest ich siedem:
• Projekt Roku 2024
• StRuNa-Tech 2024
• StRuNa-Science 2024
• StRuNa-Med 2024
• StRuNa-Human 2024
• StRuNa-Art 2024
• Konferencja Roku 2024.
W kategoriach podmiotowych jury bierze pod uwagę całą działalność koła na przestrzeni ostatniego roku. Do tej grupy należą:
• Koło Naukowe Roku 2024
• Debiut Roku 2024
• Opiekun Naukowy Roku 2024.

ZGŁOSZENIA
Droga do zdobycia nagród rozpoczyna się od wypełnienia jednego z trzech formularzy konkursowych Formularze zgłoszeniowe . Pierwszy z nich jest przeznaczony do wszystkich siedmiu kategorii projektowych, drugi pozwala zdobyć nominację dla opiekuna naukowego, a trzeci jest wspólny dla kategorii Koła Naukowe Roku 2024 oraz Debiut Roku 2024.
Zgłoszenia lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę, gdyż więcej czasu niż wypełnienie formularza może zająć przygotowanie załączników do niego. Załączniki mogą zostać wysłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną. W tym drugim przypadku muszą dotrzeć do biura organizacyjnego konkursu najpóźniej do wtorku 29 października 2024 r., do godziny 16:00.
Liczba załączników do zgłoszenia jest dowolna, ale jeden jest obowiązkowy we wszystkich kategoriach. Może on mieć formę prezentacji lub materiału filmowego.
Jeżeli uczestnik decyduje się na prezentację, to powinna ona mieć co najmniej 10 slajdów/ujęć/obrazów. Materiał filmowy powinien trwać co najmniej 60 sekund.

FINAŁ RYWALIZACJI
Bez względu na kategorię, konkurs ma charakter dwuetapowy. Data ogłoszenia wyników pierwszego etapu zależy od liczby nadesłanych zgłoszeń. Na podstawie doświadczeń z 13 poprzednich edycji konkursu można przypuszczać, że będzie to nie później niż 10 listopada.
W kategoriach projektowych drugim etapem konkursu są prezentacje finałowe, które odbędą się 23 listopada (w sobotę) na scenie w Warszawie bezpośrednio przed kilkunastoosobowym jury. Taka prezentacja trwa maksymalnie 500 sekund (8 minut i 20 sekund). Na scenie może występować jeden, dwóch lub trzech członków koła zaangażowanych w projekt. Mogą oni korzystać z rekwizytów oraz materiałów multimedialnych. Kluczowy wpływ na decyzję jury mają: oryginalny pomysł na projekt, jego profesjonalna realizacja i walory naukowy. Inne brane pod uwagę kryteria to: adekwatność skali realizacji projektu do zamierzonych efektów, sposób upowszechniania efektów projektu, skala zaangażowania członków organizacji w realizację projektu.

WYJĄTKOWY CHARAKTER KONKURSU
Na StRuNie można zaprezentować dokonania w dowolnej dziedzinie nauki i zrealizowane w dowolnej skali. Tutaj nawet autorzy małych projektów mogą wygrywać z kołami wielkimi, specjalizującymi się w spektakularnych działaniach, o ile potrafią obronić wartość naukową swoich dokonań.
Również 23 listopada, tuż po zakończeniu prezentacji projektów, odbędzie się narada jury, a następnie gala z udziałem gości specjalnych i dziennikarzy, na której wręczone zostaną statuetki, dyplomy, wyróżnienia i nagród.
Przyznaniu każdej statuetki będzie towarzyszyć wręczenie nagrody rzeczowej lub bonu podarunkowego. W roku 2024 organizator konkursu gwarantuje, że w każdej kategorii laureat otrzyma nagrodę o wartości nie mniejszej niż 900 PLN.

NAZWA, ORGANIZATORZY, PATRONAT HONOROWY
Nazwa konkursu StRuNa pochodzi od pierwszych liter słów: Studencki Ruch Naukowy. Od pierwszej edycji (2011 rok) organizatorem konkursu jest niezależna organizacja pozarządowa Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”. Patronat honorowy nad galą wieńczącą konkurs, która w tym roku zostanie przeprowadzona pod nazwą Dzień Studenckiego Ruchu Naukowego, objął Minister Nauki.

Top